Refinansowanie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, regularnie obciążające nasz budżet domowy. Decydując się na nie, staramy się wybrać najlepszą ofertę. W tym celu porównuje się wszystkie dostępne opcje. Warto wziąć jednak pod uwagę, że z czasem korzystniejsze warunki kredytowe oferuje inna instytucja finansowa. Wszyscy ci, którzy spłacają kredyt hipoteczny i szukają sposobu na obniżenie rat, mogą rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku, który może zapewnić nam lepsze opcje. Wiąże się to jednak z pewnymi konsekwencjami. Jak wygląda refinansowanie kredytu hipotecznego? Na czym polega ten proces? Czy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku zawsze jest opłacalne? Kiedy warto je rozważyć i na co zwrócić uwagę? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o refinansowaniu kredytu hipotecznego.

Na czym polega refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku?

Rynek finansowy nieustannie się zmienia, a wszelkie produkty dynamicznie się rozwijają i co rusz możemy natrafić na wyjątkowe promocje. Mając zaciągnięty kredyt hipoteczny, nieraz szukamy korzystniejszych opcji. Jest to szczególnie istotne, jeśli zaciągnęliśmy kredyt mieszkaniowy na niezbyt korzystnych warunkach i nieustannie zmagamy się z konsekwencjami naszej decyzji. Co zrobić w takiej sytuacji? Ciekawym rozwiązaniem jest kredyt refinansowy. Umożliwia on przeniesienie posiadanego kredytu hipotecznego z jednego banku do drugiego. Rzecz jasna, w tym drugim dostajemy dużo lepszą ofertę. Nie od dziś wiadomo, że banki rywalizują o klientów, dlatego też chętnie godzą się na takie rozwiązania. Wygląda to tak, że bank udzielający kredytu refinansowego spłaca nasze zobowiązanie w banku, w którym zaciągaliśmy kredyt i staje się właścicielem naszej wierzytelności.

Kiedy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest możliwe niemalże zawsze, ale na wstępie należy rozważyć wszystkie konsekwencje tego. Znalezienie kredytu z niską marżą kredytową, wchodzącą w skład stopy procentowej kredytu to najczęstsza motywacja osób, które rozważają przeniesienie zobowiązania. Przykładowo – przy podpisywaniu umowy kredytowej kilka lat temu, mogliśmy się zetknąć z marżą za udzielenie kredytu nawet na poziomie 3%. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej – obecnie prowizja wynosi około 1%. Na pierwszy rzut oka, przeniesienie kredytu jest tutaj niezwykle korzystne, jednakże zawsze można spróbować negocjować warunki z bankiem, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie.

Czy opłaca się przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Refinansowanie kredytu hipotecznego kojarzy się z niższą comiesięczną ratą, ale również z niższym całkowitym kosztem kredytu. Kiedy warto przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? Wysokie oprocentowanie obecnego kredytu hipotecznego to jedna z takich sytuacji. Również kredytobiorcy posiadający np. dwa kredyty hipoteczne mogą rozważyć refinansowanie. Jedną z najczęstszych motywacji jest chęć zmniejszenia raty, gdyż obecna okazuje się być zbyt wysoka lub też chęć szybszej spłaty zobowiązania. Jeśli dotychczasowy kredyt hipoteczny komplikuje nam życie, to rzeczywiście warto go przenieść do innego banku. Kredytobiorcy, dla których comiesięczne raty kredytu hipotecznego nie są obciążające, powinni z kolei zastanowić się, czy na pewno opłaca im się refinansowanie. Wszelkie działania zmierzające w stronę obniżenia wysokości rat lub ogólnego kosztu kredytu, zawsze można rozpocząć od negocjacji warunków umowy z aktualnym bankiem. W sprawach dotyczących kredytu, warto zachować ostrożność i nie podejmować pochopnych decyzji.

Koszty refinansowania kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego ma nam pomóc i sprawić, że obciążenie, które co miesiąc ponosimy, nie będzie aż tak uciążliwe. Niższa rata motywuje, jednakże, zanim podejmiemy wiążącą decyzję, warto uwzględnić kilka rzeczy. Mniejsza rata nie zawsze oznacza, że korzystnie jest przenieść zobowiązanie gdzie indziej. Warto uwzględnić również wydatki jednorazowe. Przed podpisaniem nowej umowy zorientuj się, czy nie poniesiesz dodatkowej opłaty za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu w macierzystym banku. Warto także zwrócić uwagę na kwestię prowizji za udzielenie nowego kredytu oraz na koszty ubezpieczenia. Bank, do którego przenosimy kredyt, ma własne produkty finansowe, które być może będziemy musieli posiadać. Tym samym już na wstępie zapoznajmy się z regulaminem i dowiedzmy się, jakie są koszty karty kredytowej, prowadzenia konta itd. Tak naprawdę dopiero po podsumowaniu wszystkich opłat będziemy w stanie ocenić, czy przeniesienie kredytu jest dla nas opłacalne. Może się bowiem okazać, że opłata za przedterminową spłatę kredytu hipotecznego oraz prowizja za udzielenie zobowiązania będą na tyle wysokie, że refinansowanie będzie się mijało z celem.

Gdzie najlepiej dokonać refinansowania kredytu hipotecznego?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest stosunkowo proste – wystarczy bowiem jeden podpis. Przed tym należy jednak dokładnie przeanalizować wszystkie koszty. Odpowiedź na pytanie, czy warto refinansować kredyt hipoteczny, jest uzależniona od naszej indywidualnej sytuacji. Na wstępie musimy porównać ze sobą oferty poszczególnych banków. Przeprowadzenie symulacji finansowej pomoże nam określić realne koszty, takie jak prowizja w nowym banku i koszty wcześniej spłaty kredytu w pierwotnym banku. Samodzielne zorientowanie się w tym temacie nie jest łatwe, dlatego też warto skorzystać z pomocy niezależnego doradcy kredytowego. Przeanalizuje on naszą sytuację i weźmie pod uwagę dynamicznie zmieniające się oferty na rynku bankowym. Oferta dotycząca przeniesienia kredytu hipotecznego dzisiaj może wydawać się korzystna, ale za tydzień może już być niewarta rozpatrzenia. Doradca finansowy udzieli nam konkretnej odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej przenieść kredyt hipoteczny.