Porównywarki finansowe — kredytów, pożyczek czy kont bankowych

Porównywarki finansowe istnieją w sieci od bardzo dawna. Duża część osób jednak nie wie, czym one tak dokładnie są, jak działają oraz czy warto z nich skorzystać. Nieufność spowodowana jest przeważnie małą wiedzą na ich temat. W rzeczywistości porównywarki kredytów czy pożyczek to bardzo korzystne i pomocne serwisy. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o porównywarkach finansowych oraz podpowiadamy, dlaczego warto z nich korzystać. Krótki poradnik — poniżej.

Czym są porównywarki finansowe w internecie?

Porównywarki finansowe to portale działające w internecie. Oferują one zestawienie różnych produktów finansowych. Sama porównywarka ma formę listy z takimi produktami, które możemy sortować, filtrować czy układać według własnych kryteriów. Najczęściej na liście znajdziemy podstawowe informacje odnośnie danego produktu takie jak cena, oprocentowanie czy czas trwania. Porównywarki działają niezależnie oraz są publikowane przez różnych wydawców. Często są to duże serwisy finansowe, specjaliści czy blogerzy chcący dostarczyć informacji swoim czytelnikom. W sieci znajduje się duża ilość porównywarek. Przeważnie każdy serwis oferuje dany typ produktów finansowych, choć czasem zdarzają się też serwisy, oferujące porównanie kilku z nich. Produkty, jakie możemy porównywać i sprawdzać na takich serwisach to kredyty bankowe, pożyczki pozabankowe, chwilówki, konta osobiste, inwestycje czy lokaty. Ostatnio powstaje również wiele porównywarek sprawdzających abonamenty telekomunikacyjne, ubezpieczenia czy pakiety telewizji. W porównywarkach możemy znaleźć wszystkie aktualne oferty wszystkich firm czy banków na rynku. Są to ogólnodostępne oferty, choć czasami w danej porównywarce może znajdować się oferta dostępna jedynie przez internet lub jedynie dla klientów danej porównywarki.

Aby skorzystać z tego typu serwisów, nie musimy spełnić wielu wymagań czy wykonywać dodatkowych czynności. Porównywarki takie są ogólnodostępne oraz anonimowe. Oznacza to, że możemy skorzystać z nich bez podawania danych, rejestracji czy zobowiązywania się do czegokolwiek. Jeśli zechcemy, możemy poprzez nie otworzyć konto lub wziąć kredyt przechodząc bezpośrednio na stronę banku, ale możemy również zapamiętać nazwę danego produktu finansowego i jeśli jest on dostępny w naziemnych placówkach udać się do nich osobiście. Częstym pytaniem odnośnie porównywarek jest też to czy są one niezależne i nie są w nich promowane konkretne produkty finansowe. Porównywarki mają w sobie oferty poszczególnych produktów finansowych ogólnie dostępnych i publicznych. Oznacza to, że możemy w innych porównywarkach sprawdzić dane konto promocyjne czy dany rodzaj pożyczki. Samodzielnie również układamy listę według naszych kryteriów, więc nie może być mowy o sugerowaniu jedynie np. niekorzystnych dla nas opcji.

Jakie są ich korzyści?

Korzystanie z porównywarek finansowych jest dosyć proste i poradzi sobie z ich obsługą każda osoba. Pierwszym krokiem jest odnalezienie porównywarki w internecie. Wystarczy w tym celu wpisać do wyszukiwarki, z jakiej porównywarki chcemy skorzystać. Następnie możemy wybrać dany serwis i przejść na niego. Gdy znajdujemy się już na stronie www, będziemy mieli do dyspozycji listę poszczególnych produktów finansowych. Listę taką możemy sortować według wielu kryteriów takich jak oprocentowanie, koszty, czas trwania itp. Ułożyć się ona nam w taki sposób, że dane produkty będą widniały od tych z największym oprocentowaniem do tych z najmniejszym i analogicznie przy innych opcjach. W serwisach tego typu mamy również możliwość określania, jakie w ogóle produkty chcemy zobaczyć. Możemy je zatem filtrować, określając, że zależy nam jedynie na pożyczkach między 12 a 24 miesiącami itp. W takiej sytuacji produkty finansowe niespełniające naszych wymogów nie zostaną w ogóle wyświetlone. Gdy na liście znajdziemy konkretny produkt, będziemy mogli zapoznać się z jego podstawowymi informacjami. Gdy zainteresuje nas bardziej, będziemy mogli przejść na stronę banku lub rozwinąć daną pozycję poznając szczegółowe dane.

Dlaczego warto z nich korzystać?

Z porównywarek finansowych warto korzystać z wielu powodów. Pierwszym z nich jest to, że dzięki porównywarkom finansowym możemy znaleźć najkorzystniejszy np. najtańszy produkt na rynku. Daje to spore oszczędności — szczególnie przy kredytach samochodowych, hipotecznych lub gotówkowych na duże sumy. Możemy dzięki takim serwisom odnaleźć kredyt o konkretnych parametrach, który będzie dopasowany do naszej osoby najlepiej. Kolejnym dużym plusem jest czas oraz wygoda odnalezienia tych produktów finansowych. Całe wyświetlanie i przejrzenie listy zajmuje jedynie kilka minut. Chcąc samodzielnie przeszukiwać internet, musielibyśmy poświęcić na tę czynność wiele godzin lub dni. W porównywarkach finansowych znajdują się także wszystkie aktualne produkty finansowe, dzięki czemu mamy łatwy i prosty dostęp do całościowej oferty w danej kategorii. Samodzielne nie bylibyśmy w stanie znaleźć wszystkich ofert i część z nich po prostu przegapilibyśmy.

Porównywarki są tworzone przez specjalistów, którzy dbają o to, aby znalazły się w nich wszystkie aktualne oferty i co do tego możemy mieć pewność. Na portalach tego typu bardzo często możemy również znaleźć wiele ciekawych wpisów tematycznych, artykułów czy poradników. Korzystając z nich, możemy dowiedzieć się wielu rzeczy i wybrać korzystniejsze rozwiązanie. Pozwoli to zaoszczędzić kolejne środki i będzie pomocne dla nas. Porównywarki finansowe mają jeszcze jeden duży plus, z którego korzystać mogą osoby nieznające się na finansach. Otrzymają one na takim portalu wszystkie informacje w pigułce wraz z wyjaśnieniem. Mogą też udać się samodzielnie do danego banku i osobiście skorzystać z danego produktu finansowego. Porównywarki dodają jedynie produkty finansowe do porównania legalnych i renomowanych firm oraz banków. Oznacza to, że osoby takie nie wpadną w pułapkę nieuczciwych firm. Jeśli będziemy korzystali z porównywarek jedynie dużych i znanych serwisów finansowych mamy pewność, że produkty w niej są sprawdzone. Za te wszystkie plusy nie musimy również płacić, gdy porównywarki są w pełni darmowe.