Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość – niezbędne informacje
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania. Niestety jest to zobowiązanie na wiele lat, a przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Nieraz się zdarza, że po kilku latach dana nieruchomość przestaje nam odpowiadać lub też jesteśmy zmuszeni zmienić dane lokum z innych przyczyn. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedną z opcji jest przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość.
Jak przenieść hipotekę na inną nieruchomość?
Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość to rozwiązanie, na które decyduje się sporo osób. Przed skorzystaniem z takiej opcji trzeba spełnić odpowiednie kryteria i dopilnować formalności. Przede wszystkim przeniesienie hipoteki na nieruchomość, którą decydujemy się nabyć, jest uzależnione od decyzji banku. Niezbędne jest sporządzenie aneksu, a od strony klienta poniesienie kolejnych opłat. Warto już na wstępie zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić przy przenoszeniu kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Wniosek o przeniesienie hipoteki najlepiej złożyć bezpośrednio w oddziale banku. Tam też możemy zyskać wszelkie niezbędne informacje. Oprócz wniosku będziemy również zobligowani do przedstawienia umowy przedwstępnej dotyczącej zakupu nowej nieruchomości oraz odpisu z księgi wieczystej nieruchomości. Ten ostatni dokument stanowi nowe zabezpieczenie kredytu. We wniosku określa się również zmiany, jakie będą wprowadzone w umowie kredytowej. Z dodatkowych rzeczy, bank może również wymagać również dokumentów szacujących wartość rynkową nieruchomości, a nieraz także zdjęć nowej nieruchomości.
Jakie warunki należy spełnić, by przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość?
Warunki przeniesienia kredytu hipotecznego na inną nieruchomość są uwarunkowane zarówno przepisami prawa, jak i wewnętrznymi regulacjami banków. Jeden z podstawowych dotyczy tego, że wartość nowego mieszkania lub domu jest większa niż wartość poprzedniego. Nowy nabytek nie może być również obciążony hipoteką. Warto również wziąć pod uwagę to, że nie może przy tym dojść do zmiany właściciela nieruchomości. Tylko wówczas przeniesienie hipoteki może dojść do skutku. Nasza zdolność kredytowa zostanie sprawdzona raz jeszcze. Bank zainteresuje się historią pierwszego kredytu hipotecznego, sprawdzi również wysokość dochodów oraz wydatków. Powiększenie się rodziny ma w tym przypadku również znaczenie. Jeśli niedawno zmieniliśmy pracę lub planujemy zmienić, to możemy mieć problem. Najlepiej, żeby nasza sytuacja była po prostu stabilna i aby w momencie przenoszenia kredytu hipotecznego, w finansach nie zachodziły istotne zmiany.
Ile kosztuje przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość?
Warto mieć świadomość, że przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość nie jest darmowe. Musimy się zatem przygotować na dodatkową opłatę. Koszt sporządzenia samego aneksu jest podyktowany wewnętrznymi regulacjami banku. Należy to tego doliczyć jeszcze prowizję. Te koszty powinny się zamknąć w okolicach kilkuset złotych. Wysokość opłaty jest też uzależniona od kwoty kredytu, która pozostała do spłaty. Dodatkowo musimy pokryć koszty wyceny nieruchomości. Tutaj całość opłat również zamknie się w okolicach kilkuset złotych. Część banków za przeniesienie hipoteki pobiera z góry ustaloną kwotę – czyli około 1000 zł. Oczywiście należy dokładnie przeczytać umowę, gdyż może się okazać, że widnieje w niej jeszcze jakaś dodatkowa opłata.
Czy warto przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość?
Przed podjęciem decyzji, często zastanawiamy się, jakie są korzyści, wynikające z przeniesienia kredytu hipotecznego. Oczywiście wszystko jest tutaj uzależnione od naszej indywidualnej sytuacji. Rozwiązanie to jest idealne, jeśli chcemy zmienić mieszkanie na większe lub z różnych innych przyczyn musimy się przeprowadzić. Warto mieć świadomość, że nawet jeśli kupione przez nas mieszkanie jest obciążone hipoteką, nic nie jest przekreślone. Dzięki temu sam kredyt hipoteczny nie jest dla nas aż takim ciężarem i gdy nasza sytuacja życiowa się zmieni, to możemy się do niej przystosować. Przeniesienie kredytu jest nieraz wybawieniem. Doradcy finansowi podkreślają również, że tego rodzaju zmiana daje możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków kredytowych – jest to oczywiście uzależnione od indywidualnej sytuacji i nie każdy bank jest skory do podjęcia rozmów w tej kwestii. Przeniesienie hipoteki umożliwia też zmianę banku. Nieraz okazuje się, że inna placówka proponuje nam dużo korzystniejsze warunki.
W jakich bankach możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?
Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość jest możliwa w zdecydowanej większości banków. Należy mieć jednak świadomość, że sama procedura jest dosyć skomplikowana i zawsze wiąże się z pewnymi kosztami. W bankach takich, jak np. Santander, mBank, PKO BP, Millennium przeniesienie kredytu cieszy się ogromną popularnością. Składając wniosek do Millenium, musimy się liczyć z wieloma dodatkowymi dokumentami. PKO analizuje wyniki ekspertyzy wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Poszczególne banki muszą dopełnić masy formalności, zanim przeniosą hipotekę na inną nieruchomość, więc cały proces chwilę trwa.
Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Zaciąga się go na naprawdę długi czas, w trakcie którego nasza sytuacja może się zmienić. Warto jednak wiedzieć, że zawsze mamy wyjście w postaci przeniesienia kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Niektórzy podkreślają, że równie dobrze możemy sprzedać mieszkanie i spłacić pozostałą kwotę kredytu, jednak najczęściej okazuje się, że suma, jaka nam została, nie wystarcza na zakup nowej nieruchomości. Tym samym musimy znowu brać kredyt. Przed podjęciem decyzji dotyczących tak istotnych kwestii, dokładnie przemyślmy, czy opcja przeniesienia hipoteki jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Niezbędne jest oczywiście dokładne przeanalizowanie umowy. Jeśli sami nie potrafimy wdrożyć się w temat, to dobrze poradzić się profesjonalistów. Doradca kredytowy podpowie nam, czy warto, przedstawi nam konsekwencje decyzji i sprawdzi, które oferty są w tym zakresie najbardziej opłacalne.