Czy można dostać kredyt gotówkowy, mając już kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny

Każda osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przez wiele lat będzie miała stały, comiesięczny wydatek. W końcu przed spłaceniem całej sumy kredytu, bank się zabezpiecza i bierze w zastaw zakupioną nieruchomość. Kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem mieszkania dopiero po spłacie kredytu. Sprawy finansowe mogą się jednak ułożyć różnie i nieraz się zdarza, że oprócz kredytu hipotecznego niezbędne jest jednak zaciągnięcie drugiego kredytu, tym razem gotówkowego. Czy można dostać drugi kredyt? Czy posiadanie kredytu hipotecznego wyklucza możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego? Jak banki patrzą na ten problem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kredyt gotówkowy przy hipotecznym

Jak doskonale wiemy, kredyt hipoteczny często jest jedynym sposobem na zakup wymarzonej nieruchomości. Tego zobowiązania niełatwo jest się pozbyć. Z drugiej jednak strony sporo osób potrzebuje również dodatkowego przypływu gotówki, a więc kredytu gotówkowego. Nierzadko jest tak, że dodatkowy kredyt gotówkowy jest zaciągany na wyposażenie zakupionego domu lub mieszkania.

Czy spłacany kredyt hipoteczny likwiduje możliwość otrzymania zgody na kredyt gotówkowy?

Długoterminowość kredytu hipotecznego może być rzeczywiście utrudnieniem i obniża zdolność kredytową, jednak bankom jest na rękę fakt, że zaciągamy drugi kredyt. Niejednokrotnie jesteśmy wręcz nagabywani przed doradców bankowych na drugi kredyt na – jak to określają – preferencyjnych warunkach. W końcu banki muszą jakoś zarabiać – z tego też względu tak chętnie udzielają kolejnych kredytów. Banki nie odmawiają udzielenia kredytu gotówkowego kredytobiorcy spłacającemu kredyt hipoteczny, ale oczywiście należy tu spełnić określone warunki.
Warunki udzielenia kredytu gotówkowego kredytobiorcy spłacającemu kredyt hipoteczny

Osoba ubiegająca się o kredyt gotówkowy, przy posiadanym hipotecznym powinna się zaznajomić z kilkoma informacjami. Oczywiście poszczególne banki mają swoje wewnętrzne procedury, jednakże przeważnie zaczynają one od tego samego. Kluczowa jest zdolność kredytowa oraz ściśle z nią powiązana historia kredytowa. Jeśli kredyt hipoteczny jest spłacany regularnie, to informacje płynące z Biura Informacji Kredytowej na pewno będą pozytywne. Dodatkowo liczy się aktualna sytuacja finansowa. Powinna być ona stabilna. Historia kredytowa oraz dobra kondycja naszych finansów przybliża do pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Należy jednak podkreślić, że rata kredytu hipotecznego obniża zdolność kredytową, zatem to, w jakiej wysokości kredyt gotówkowy możemy uzyskać, jest kwestią indywidualną. Z uwagi na wspomniane kwestie, każdy bank chętnie sprawdza rejestry dłużników oraz zasoby Biura Informacji Kredytowej. Tym samym na pytanie: „Czy kredytobiorca hipoteczny otrzyma kredyt gotówkowy?” odpowiedź jest prosta: wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Spłata kredytu hipotecznego i gotówkowego jednocześnie – jak to pogodzić?

Po pozytywnym rozpatrzeniu przez bank wniosku o kredyt gotówkowy następuje chwilowa euforia, która już po chwili zamienia się w lekką niepewność. W końcu dwie raty to spore obciążenie dla domowego budżetu. Jak spłacać jednocześnie kredyt hipoteczny i gotówkowy? Na wstępie warto sobie uświadomić, że nawet wtedy, gdy kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny są zaciągnięte mniej więcej w tym samym czasie, to terminy spłat rat mogą się nie pokrywać. Banki mogą stosować dwie praktyki dotyczące spłaty zobowiązań. Jeśli kredyt zaciągamy w banku, w którym posiadamy konto, to należności mogą być ściągane automatycznie. W przeciwnym wypadku, warto ustawić stałe zlecenie na naszym koncie osobistym, dzięki czemu raty będą opłacane co miesiąc regularnie, a my nie będziemy musieli pamiętać o tym, by robić przelew. Tym samym ryzyko opóźnienia spłaty rat jest zminimalizowane do zera. Podkreślmy, że nasze zapominalstwo może nas sporo kosztować – w końcu wszystko idzie do BIK-u. Przy comiesięcznej spłacie dwóch rat kredytowych, niezbędne jest również rozsądne planowanie budżetu domowego. Najpierw powinny być wygospodarowane środki na spłatę rat, a potem uwzględnione wszystkie pozostałe wydatki.

Jak wybrać najlepszy bank udzielający kredytu gotówkowego

Wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego przy posiadanym już hipotecznym jest dosyć trudny. Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie drugiego kredytu w banku, w którym już ma kredyt hipoteczny lub inny produkt finansowy. Nie zawsze warunki są korzystne, niemniej chodzi tu o kwestię wygody. Z drugiej strony zawsze warto rozważyć wszystkie dostępne opcje, może się bowiem okazać, że konkurencyjny bank ma dużo lepsze warunki kredytowania. Jak to ogarnąć samodzielnie? Możemy przejrzeć dostępne w sieci przeglądarki ofert kredytowych, kalkulatory kredytowe czy też rankingi banków. Jeśli jednak nie mamy pojęcia o tego rodzaju zagadnieniach finansowych, to jest łatwiejsze wyjście z sytuacji. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy, porady doradcy kredytowego, na pewno rozjaśni nam sytuację. Doradca bowiem przeanalizuje wszystkie dostępne oferty, oszacuje naszą zdolność kredytową oraz wskaże najlepsze dla nas rozwiązanie. Wybór banku udzielającego kredytu gotówkowego przy hipotecznym będzie już prosty.

Na podstawie powyższego artykułu, można wyciągnąć jasny wniosek, że kredyt hipoteczny nie eliminuje możliwości ubiegania się o kredyt gotówkowy. Ważne jest jednak realna ocena własnych możliwości finansowych i aktualnej sytuacji. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, by poprzez przeszacowanie możliwości, dostać negatywny wpis w BIK-u. Konsekwencje tego ponosi się naprawdę długo.