Kredyt na dom szkieletowy

Dom szkieletowy

Domy szkieletowe i modułowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Praktyczne projekty, odpowiednie wykonanie, ekologiczne materiały, a przede wszystkim koszt i tempo budowy – to główne czynniki, które przekonują do tego rodzaju inwestycji. Nie od dzisiaj wiadomo, że postawienie szkieletowej konstrukcji jest dużo tańsze i szybsze od wybudowania standardowego domu. Mimo tego tylko nieliczni są w stanie pokryć budowę z własnych oszczędności. Tym samym często wybieraną opcją jest kredyt. Czy banki udzielają kredytu na dom szkieletowy? Na jakie warunki może liczyć kredytobiorca? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji!

Podejście banków do kredytu na dom szkieletowy

Decydując się na budowę domu, mamy dziś szereg możliwości. Stawianie budynku tradycyjną metodą już na wstępie niektórych zniechęca, choćby ze względu na czas, a także niespodziewane koszty. Domy szkieletowe opierają się na nowoczesnej metodzie budowy. Wykorzystuje się w niej gotowe bloczki, elementy, ściany; dzięki czemu konstrukcja powstaje bardzo szybko.

Przewiduje się, że z czasem nowoczesne i alternatywne metody stawiania domów staną się jeszcze bardziej popularne. Warto dodać, że technika budowy domów szkieletowych nieustannie się rozwija i staje się coraz doskonalsza, dzięki czemu w pełni odpowiada na potrzeby klientów. Pamiętajmy, że stawianie każdego domu może się wiązać z różnymi nieprzewidzianymi zwrotami akcji. Budowa może za sobą pociągnąć o wiele większe koszty, niż te, które zakładaliśmy na początku. Żeby się przed tym zabezpieczyć, dobrze jest wnioskować o większą kwotę kredytu, niż wynika z przestawionego kosztorysu. Nie każdy kredytobiorca posiada na koncie oszczędności, które umożliwiają pokrycie nieprzewidzianych kosztów. Co jeśli nie wykorzystamy pożyczonych od banku środków, a chcemy uchronić się przed zaciągnięciem zbyt dużej sumy? Rozwiązaniem może być przygotowanie aneksu do umowy kredytowej. Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą, ale dzięki temu będziemy spokojniejsi.

Wniosek o kredyt na budowę domu szkieletowego – o czym pamiętać?

 

Banki na bieżąco monitorują sytuację i idą z duchem czasu. Większość wiodących banków oferuje możliwość kredytowania budowy domów szkieletowych i modułowych. Oczywiście, składając wniosek kredytowy, jesteśmy zobowiązani poinformować, że nasz dom będzie powstawał przy wykorzystaniu technologii szkieletowej. Dzięki temu umowa kredytowa na budowę domu szkieletowego będzie skonstruowana nieco inaczej i dostosowana do technologii szkieletowej. Wiąże się to m.in. z wypłatą większej transzy początkowej. Przy stawianiu domu metodą szkieletową jest to dosyć istotne. Jeśli na etapie składaniu wniosku nieświadomie pominiemy fakt, że chcemy zaciągnąć kredyt na dom szkieletowy, to może nieść to za sobą opóźnienia realizacji. Tłumaczenie się z całej sytuacji i jej wyjaśnienie wiąże się z tym, że bank wstrzymuje wypłatę środków.

Umowa kredytowa na budowę domu szkieletowego – warunki

Jak wygląda umowa kredytowa na budowę domu szkieletowego? Czy warunki udzielenia takiego kredytu nie odbiegają niczym od warunków otrzymania standardowego kredytu na budowę domu? Tutaj jest różnie. O ile banki jasno wskazują, że kredyt hipoteczny na dom szkieletowy jest dostępny w ofercie, o tyle nieco więcej wątpliwości budzi kwestia zabezpieczenia takiego kredytu. Część z banków nie przewiduje poważniejszych utrudnień, jednak nie jest to żadna reguła. Wśród standardowych wymagań możemy się spotkać m.in. z koniecznością dostarczenia umowy z wykonawcą domu.

Niektóre banki podchodzą do sprawy nieco bardziej restrykcyjnie. Dom szkieletowy nie zawsze jest traktowany jako wystarczające zabezpieczenie kredytu. Stąd też wymogi dotyczące przedstawienia innej nieruchomości jako zabezpieczenia. Dotyczy to jednak tylko pojedynczych instytucji. Czytając większość umów kredytowych, spotykamy się z wymogiem dotyczącym ubezpieczenia nieruchomości zwłaszcza od zdarzeń losowych, pożaru, pioruna, wiatrów i innych zdarzeń losowo nieprzewidzianych. Bank musi mieć solidne zabezpieczenie i już na etapie wznoszenia konstrukcji wymagane jest ubezpieczenie na kwotę wartości domu. Budowa domu szkieletowego wiąże się z tym, że poszczególne etapy wznoszenia konstrukcji bywają ze sobą wymieszane. Rodzi to sporo nieporozumień na etapie przygotowania kosztorysu. Banki dokładniej przyglądają się podanym kwotom i weryfikacja podanych informacji może zająć więcej czasu.

Dom szkieletowy – jaki kredyt wybrać?

Budowa domu szkieletowego przebiega znacznie szybciej od budowy domu tradycyjną metodą. Tym samym sporo wątpliwości budzi kwestia transz. Niektórzy kredytobiorcy woleliby otrzymać od razu całą sumę, niemniej tutaj banki nie zawsze idą na kompromis. Eksperci podkreślają, że o ile samo wzniesienie budynku odbywa się niemalże błyskawicznie, o tyle prace wykończeniowe pochłaniają sporo czasu.

Kwestia kredytu na budowę domu zawsze budzi sporo pytań i wątpliwości. Tym samym dobrze jest poradzić się specjalistów. Niezależny doradca kredytowy porówna dla nas warunki poszczególnych banków i pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dzięki temu kredyt nie będzie obciążeniem, a budowa nie zostanie nagle opóźniona z powodu niewystarczających środków lub innych problemów wynikających z umowy z bankiem. Warto zdać się na doświadczenie innych i zaufać ekspertowi finansowemu.