Jaki kredyt samochodowy wybrać?
Kto nie marzy o nowym, pięknym samochodzie prosto z salonu? Wymarzony egzemplarz najczęściej sporo kosztuje i tylko nielicznych stać na zakup auta z własnych oszczędności. Jakimś rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Jak go wybrać? O czym powinniśmy wiedzieć? Czy oprócz kredytu samochodowego możemy znaleźć inne źródło finansowania nowego lub używanego samochodu? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Jaki kredyt samochodowy wybrać?
Na rynku dostępna jest dziś masa różnego rodzaju kredytów gotówkowych, które umożliwiają nam spełnienie wszelkich marzeń, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Jeśli chcemy zakupić swoje wymarzone auto, to często działamy spontanicznie, nieraz wręcz chaotycznie, byleby jak najszybciej wyjechać nowym samochodem z salonu. Tymczasem warto na spokojnie przemyśleć swoją decyzję i rozważyć wszystkie dostępne opcje – dzięki temu nie będziemy mieli w przyszłości do siebie pretensji. Podkreślmy, że najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku zakupu auta jest dedykowany kredyt samochodowy. Kredyt konsumpcyjny jest stosunkowo drogi i wiąże się z większymi odsetkami. Co ważne – dedykowany produkt finansowy związany z zakupem auta może dotyczyć zarówno nowego auta, jak i używanego. W przypadku używanego liczy się oczywiście wartość pojazdu, gdyż stanowi ona gwarancję wierzytelności. Sam kredyt samochodowy generuje mniejsze koszty, gdyż bank ustanawia zabezpieczenie na zakupionym pojeździe, a tym samym ma pewnego rodzaju gwarancję spłaty zobowiązania kredytobiorcy.
Jak bank ustanawia zabezpieczenie na kupowanym aucie? Banki przeważnie stosują kilka praktyk przy udzielaniu kredytu samochodowego. Może ono mieć charakter zastawu rejestrowego, depozytu karty pojazdu itp. Często spotykaną opcją jest np. cesja praw z polisy AC. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne wśród wielu dealerów. Co ciekawe, kredyty samochodowe są też udzielane przez tzw. banki samochodowe, które współpracują z koncernami. Idąc do salonu określonej marki, możemy zetknąć się z różnymi propozycjami dotyczącymi kredytów samochodowych. Nieraz w takich miejscach są nam proponowane preferencyjne warunki oraz promocje.
Rodzaje kredytów samochodowych
Standardowy kredyt samochodowy jest spłacany standardowo co miesiąc, a raty są ustalone w umowie kredytowej. Osoby posiadające środki własne na zakup auta lub na jego część, mają inną możliwość. Mogą one zaciągnąć kredyt samochodowy np. 50 na 50 lub w innym wariancie. Polega to mniej więcej na tym, że na wstępie wpłaca się równowartość np. 50% wartości auta, a kolejne środki należy uregulować po upływie określonego w umowie czasu np. po roku. Ogromną zaletą takiej opcji jest brak oprocentowania. Tani kredyt samochodowy jest zatem w zasięgu ręki. Kredyt balonowy to jeszcze inna propozycja. Raty w tym przypadku są niższe, gdyż spłaca się np. 70% wartości auta. Pozostałą wartość kredytu, czyli np. 30% spłaca się w ostatniej racie.
Koszty kredytu samochodowego
Mimo tego, że wszystkie banki i salony zapewniają nas, że oferują tani kredyt samochodowy, to warto na wstępie uświadomić sobie, jakie faktycznie koszty poniesiemy i co wpływa na koszt kredytu. Tutaj należy wziąć pod uwagę nie samo oprocentowanie, ale rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Oddaje ona w ujęciu rocznym wszelkie koszty ponoszone przy okazji kredytu. Co jeszcze wpływa na koszt kredytu samochodowego?
- oprocentowanie – samo oprocentowanie jest kształtowane w oparciu o dwa czynniki – o stopę referencyjną oraz o marżę banku. Ten drugi czynnik można negocjować.
- prowizja – jak wiadomo, banki przeważnie pobierają prowizję za udzielenie kredytu. Zazwyczaj zamyka się ona w kilku procentach wartości kredytu. Niektóre banki przy okazji różnych promocji i ulg rezygnują z prowizji, niemniej starają się to sobie odbić w wysokości marży. Z tego też względu zawsze powinno się dokładnie analizować warunki umowy.
- dodatkowe ubezpieczenia – osoby zainteresowane kredytem samochodowym muszą liczyć się z dodatkowym ubezpieczeniem. Ma to oczywiście na celu zabezpieczenie interesu banku, ale też zapobieganiu wielu sytuacjom, które mogą mieć miejsce o drodze. Kredytobiorca musi posiadać wykupione zarówno ubezpieczenie na życie i od utraty pracy, jak i to, które dotyczy pojazdu.
Leasing samochodowy
Oprócz kredytu jedną z metod finansowania zakupu auta jest leasing. Opcja ta cieszy się ogromną popularnością i co ważne – o ile niegdyś była dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców, o tyle obecnie również klienci indywidualni mogą z niej korzystać. Leasing konsumencki staje się bowiem coraz bardziej popularny. Jak wygląda leasing? Umożliwia ona wzięcie w dzierżawę samochodu, użytkowanie go w zamian na ratę. Uzyskanie leasingu jest związane z mniejszą ilością formalności. Jest to również ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn mają trudności w uzyskaniu kredytu bankowego.
Decyzja dotycząca zaciągnięcia kredytu samochodowego wcale nie jest łatwa. Przed jej podjęciem warto przejrzeć ranking wszystkich dostępnych kredytów samochodowych i skorzystać z porównywarki. Istotnymi kwestiami są rzeczy takie, jak kwota kredytu, okres kredytowania, typ rat i całkowity koszt kredytu. Zwróćmy też uwagę na roczną stopę oprocentowania RRSO i przede wszystkim na wysokość miesięcznych rat. Sprawdźmy, czy możliwa jest negocjacja ceny lub marży. Wszystkie formalności zajmują sporo czasu, dlatego też, jeśli czujemy, że w ogóle nie mamy do tego głowy, to warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który przedstawi konkrety oraz rzetelnie porówna poszczególne opcje, wskazując na najlepszą dla nas.