Jak wybrać doradcę kredytowego?
Żyjemy w czasach, kiedy banki walczą o Klienta, zachęcając go nowymi opcjami kredytowymi, korzystnym oprocentowaniem i różnymi innymi udogodnieniami. Doradcy nieustannie dzwonią z kolejnymi propozycjami, zapraszają na spotkania i przekonują, by właśnie w ich placówce podpisać zobowiązanie kredytowe. Klient bywa zdezorientowany i co chwilę zmienia zdanie. Brak solidnej wiedzy może być kosztowny. Jak w tym wszystkim się odnaleźć i mądrze wybrać najlepsze rozwiązanie?
Dlaczego warto korzystać z usług doradców kredytowych?
Część kredytobiorców nie chce tracić czasu i pieniędzy, dlatego też samodzielnie wybiera bank, z którego chce zaciągnąć zobowiązanie. Nierzadko wiąże się to z dużymi stratami i nieodpowiednimi decyzjami. Niezależny doradca kredytowy może zwrócić uwagę na zapisy, do których statystyczny Klient nie przywiązuje wagi, a także porównać oferty różnych banków, by w końcu wskazać tę najlepszą.
Doradca kredytowy to zawód, który niesamowicie się rozwinął na przestrzeni lat. O ile kiedyś osoba pracująca na takim stanowisku po prostu obsługiwała klientów, o tyle dzisiaj musi ona posiadać znacznie szersze kompetencje i wręcz zabiegać o zainteresowanie daną ofertą oraz doskonale się orientować w poszczególnych produktach. Doradcy kredytowi i doradcy finansowi praktycznie sami do nas dzwonią i od razu przedstawiają korzystne z ich punktu widzenia propozycje, na które możemy się zgodzić choćby przez telefon. Wciskanie różnych opcji, nagabywanie i niemalże codzienne telefony to praktycznie codzienność.
Jak skorzystać z usług doradców kredytowych?
Warto zaznaczyć, że doradca kredytowy musi być oczywiście wiarygodny i nie powinien przekraczać pewnych granic, jednakże czasem o niekorzystnych zapisach w danej umowie zaledwie wspomina. W praktyce wiąże się z tym, że niekoniecznie otrzymujemy kredyt na najkorzystniejszych warunkach. Najrozsądniejsze wydaje się zatem skorzystanie z pomocy niezależnego eksperta kredytowego, który nie pracuje w firmie powiązanej z bankiem lub instytucją finansową.
Jak znaleźć niezależnego doradcę kredytowego?
Niezależny doradca finansowy nie kieruje się interesem instytucji, w której jest zatrudniony i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego opinia jest uzależniona wyłącznie od stopnia zadowolenia poszczególnych klientów. To właśnie klienci i ich rekomendacje pozwalają mu uzyskać odpowiednie wynagrodzenie oraz renomę. Osoba pracująca „na swoim” nie nagabuje nas na konkretną ofertę i ma świadomość, że niezadowoleni klienci mogą zepsuć ich opinię. Przed wybraniem konkretnego doradcy, zorientuj się w następujących kwestiach:
- Ilość produktów w ofercie
Wybierając doradcę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile posiada on produktów w swojej ofercie. Im jest ich więcej, tym lepiej dla klienta. Doradca będzie mógł solidnie dopasować rozwiązanie i wziąć pod uwagę wszystkie dostępne możliwości.
- Doświadczenie
Pamiętaj, by przed skorzystaniem z usług niezależnego doradcy kredytowego, przyjrzeć się jego doświadczeniu. Osoby rozpoczynające pracę w tym zawodzie, dopiero się uczą i nie zawsze orientują we wszystkich zawiłościach. Sprawy finansowe dobrze powierzać komuś, kto może pochwalić się sukcesami i zna się na konkretnych produktach finansowych. Tym samym, dobrze jest również podpytać daną osobę o specjalizację. Jeśli poszukujemy doradcy od kredytów hipotecznych, to wybierzmy kogoś, kto właśnie w tej dziedzinie ma doświadczenie i jest na bieżąco. Sytuacja, kiedy wybrana osoba mówi nam, że doradztwo to jego dodatkowa praca, powinna być znakiem ostrzegawczym. Finanse to przecież dziedzina skomplikowana, której trzeba poświęcić masę czasu.
- Doradcy z polecenia
Jeśli wśród Twoich znajomych są osoby, które korzystały z usług niezależnych doradców finansowych, to warto poprosić ich o opinie i o namiary. Oczywiście na wstępie podpytajmy o szczegóły i upewnijmy się, czy konkretny doradca służył wsparciem na każdym etapie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając doradcę kredytowego?
Kiedy już zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej osoby, to warto upewnić się co do słuszności decyzji. Przetestujmy zatem jego dostępność, sprawdźmy, czy odbiera telefony, zwracajmy uwagę na to, czy mówi o finansach zrozumiałym dla nas językiem i potrafi wszystko objaśnić. Spore znaczenie ma również umiejętność szerszego spojrzenia na oferowaną opcję. Dobry i niezależny doradca kredytowy wspomina nie tylko o zaletach konkretnego rozwiązania, ale także o potencjalnym ryzyku.
Pamiętaj, że bez względu na sytuację, zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie i kontrolować działania doradcy. Zadawaj mnóstwo pytań, by jak najwięcej dowiedzieć się o produkcie, którym jesteś zainteresowany. Twoją czujność powinni wzbudzić również przymuszanie Cię do podpisania danej umowy. Zwracaj również uwagę na drobiazgowość doradcy i jego dokładność oraz skrupulatność. Profesjonalista powinien na bieżąco śledzić naszą sytuację i orientować się we wszystkim, co się dzieje w przypadku produktu, którym jesteśmy zainteresowani.
Bez względu na to, jak bardzo doradca kredytowy, do którego się wybraliśmy, okaże się kompetentny, to zachowaj ostrożność i nigdy niczego nie podpisuj na miejscu i na pierwszym spotkaniu. Poświęcenie choćby jednego dnia na szczegółowe zapoznanie się z zaproponowanym produktem i spokojne przemyślenie pozyskanych informacji może nas uchronić przed błędnymi decyzjami.