„Jak uzyskać kredyt gotówkowy?” – wszystko, co musisz wiedzieć

Kredyt gotówkowy to opcja, z której korzysta się w różnych sytuacjach. Nieraz stanowi on jedyne wyjście z podbramkowych sytuacji, czasem natomiast pozwala spełniać marzenia. Obecnie uzyskanie kredytu nie stanowi żadnego problemu, jednak samo przejście przez procedury wymaga załatwienia niezbędnych formalności i spełnienia kilku wymogów. Zanim zaczniemy się ubiegać o tę formę finansowania, warto zapoznać się z detalami. O czym powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz się ubiegać o kredyt gotówkowy? Jakie formalności powinieneś spełnić? Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Składanie wniosku o kredyt gotówkowy – niezbędne dokumenty

Samo uzyskanie kredytu gotówkowego nie jest szczególnie trudne, jednak musisz na wstępie załatwić kilka formalności, które wymagają poświęcenia odrobiny czasu. Jakie są dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego?

Niezbędne jest oczywiście złożenie wniosku oraz zaświadczenie o zarobkach. Ubiegając się o kredyt, musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający Twoją tożsamość, czyli dowód osobisty, ewentualnie paszport. Na tej podstawie bank w szybki sposób zweryfikuje Twoje dane, wiek, pesel itp., które podałeś we wniosku kredytowym. Istotne jest również zaświadczenie o dochodach. Stanowi ono podstawę do oceny Twojej zdolności kredytowej. Możesz je otrzymać od pracodawcy lub przedstawić np. wyciągi z Twoje konta, na które wpływa wynagrodzenie. Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, to będziesz musiał potwierdzić te fakty. To, jakie szczegółowe formalności powinieneś spełnić i jakie zaświadczenia przedstawić, są uzależnione od wewnętrznych procedur banku. Najistotniejsze jest to, byś pokazał, że otrzymujesz regularne dochody, co zapewnia Ci stabilność finansową i gwarantuje spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Szybki kredyt gotówkowy online

Część banków umożliwia uzyskanie kredytu gotówkowego bez wizyty w oddziale. Wszystkie formalności można załatwić online. Stało się to szczególnie popularne, odkąd świat zaczął się zmagać z wirusem Covid. Czy rzeczywiście kredyt bez zaświadczeń o zarobkach jest dostępny dla wszystkich? Generalnie cały proces polega na tym, że banki udzielają pożyczek na oświadczenie. Przeważnie w ten sposób można pożyczyć niewielką sumę. Z tego też względu, formalności są tutaj ograniczone praktycznie do minimum. Oczywiście najłatwiej otrzymać taki kredyt, będąc już klientem danego banku. Dla swoich klientów banki mają przeważnie przygotowane korzystne oferty. Można liczyć np. na niższe oprocentowanie, brak prowizji i nie tylko. Wszystko oczywiście jest uzależnione od poszczególnej opcji i nieraz indywidualnie przygotowanej oferty.

Kredyt gotówkowy a zarobki

Jak już zostało wspomniane, uzyskanie kredytu gotówkowego wiąże się z przedstawieniem zaświadczenia o zarobkach. Sama kwota kredytu to elastyczna kwestia – można otrzymać kwoty od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Nasze możliwości są tu uzależnione od wyliczonej przez bank zdolności kredytowej. Jeśli składamy wniosek o naprawdę wysoki kredyt gotówkowy, to nieraz niezbędne są dodatkowe zabezpieczenia na rzecz banku – np. zastaw na nieruchomość.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Teoretycznie każdy może otrzymać kredyt gotówkowy, jednak pamiętajmy, że istnieje kilka wytycznych. I tak: kredyt gotówkowy może otrzymać tylko osoba, która ma ukończone 18 lat. Niezbędne jest też posiadanie zdolności kredytowej. Każdy bank, do którego się zgłosisz, zacznie od sprawdzenia tych kwestii. Musi mieć on bowiem pewność, że będziesz w stanie spłacać zobowiązanie w terminie. Sama analiza zdolności kredytowej jest przeprowadzana przez bank. Analitycy wezmą pod uwagę uzyskiwane przez Ciebie dochody; miesięczne koszty utrzymania, czyli opłaty, takie jak czynsz czy media oraz Twoje obecne zadłużenia, jeśli takie istnieją (czyli aktualnie posiadane kredyty, karty kredytowe, limity debetów itp.). Wszystkie te wytyczne wchodzą w skład tzw. analizy ilościowej. Istnieje jeszcze analiza jakościowa, która obejmuje aspekty takie jak wiek, stan cywilny, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, wykonywany zawód, stanowisko, ilość osób w gospodarstwie domowym, status mieszkaniowy itp.

Bank sprawdzi również Twoją historię kredytową. W tym celu pobierze raport z BIK (Biuro Informacji kredytowej). W ten oto sposób zorientuje się w kwestii Twoich zobowiązań oraz tego, jak wyglądała regularność spłaty zobowiązania. Istotne jest również to, czy Twoje ewentualne zaległości były spłacane w terminie krótszym niż 30 dni. Jeśli nie chcesz, by coś w tej kwestii Cię zaskoczyło, to możesz samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową – w tym celu możesz w BIK zamówić raport.

Na co zwrócić uwagę przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe są oferowane przez niemalże każdy bank. Warto przeanalizować poszczególne oferty, ale też zastanowić się na tym, czego my sami chcemy. Określmy na wstępie to, jaka kwota jest potrzebna. Kredyty gotówkowe są dostępne również w obcej walucie, chociaż obecnie produkty te są ograniczane i udziela się ich z dużą dozą ostrożności. Z jednej możemy liczyć na niższe oprocentowanie, z drugiej jednak powinniśmy wziąć pod uwagę pewne ryzyko. Niższe oprocentowanie nie oznacza wcale, że uzyskamy tańszy kredyt. Wszystko jest tu uzależnione od kursu waluty i stopy procentowej. Dzisiaj forma kredytu gotówkowego jest dostosowana do potrzeb klienta – środki możemy uzyskać bezpośrednim przelewem na swoje wskazane konto. Pamiętajmy, że kredyt gotówkowy możemy spłacić szybciej, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Dzisiaj niemalże wszystkie banki zapewniają nas, że uzyskanie kredytu gotówkowego jest niesamowicie proste, a decyzję otrzymamy już po chwili. Warto mieć świadomość, że dotyczy to tylko niektórych sytuacji. Zwykle kredyt gotówkowy jest związany z kilkoma niezbędnymi formalnościami, a na pozytywne rozpatrzenie wniosku i błyskawiczną decyzję mogą liczyć osoby, które posiadają odpowiednie zarobki, mają stałą umowę o pracę oraz są klientami danego banku. Samodzielne porównywanie poszczególnych opcji kredytowych i odpowiedź na pytanie, w którym banku starać się o kredyt gotówkowy, nie jest wcale proste. Najlepiej w tych sprawach poradzić się eksperta – niezależny doradca kredytowy wskaże nam najlepsze dla nas opcje oraz je porówna. Pamiętaj – wszystkie sprawy finansowe warto dokładnie rozważyć. Skorzystanie z porady specjalisty pozwoli Ci ustrzec się od konsekwencji błędnych decyzji.