Auto w leasingu czy na kredyt?
Zakup samochodu, zwłaszcza nowego, to spory wydatek. Nie wszyscy posiadają wystarczające oszczędności, by pozwolić sobie na to, ażeby wyjechać z salonu wymarzonym autem. Jakie są możliwe sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu? Opcji jest kilka. Oferty kredytowe są dzisiaj do tego stopnia rozbudowane, że na pewno każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Możemy zaciągnąć typowy kredyt samochodowy w banku, możemy skorzystać z propozycji kredytu u dealera, ale można również przemyśleć leasing. Które z tych rozwiązań jest najbardziej opłacalne? Kiedy warto skorzystać z leasingu, a kiedy zaciągnąć kredyt na samochód? Przeczytaj poniższy artykuł, a na pewno dowiesz się, którą opcję powinieneś przemyśleć.
Leasing dla osób fizycznych i dla przedsiębiorców
Leasing samochodowy kojarzy się przeważnie z czymś, z czego niezwykle chętnie korzystają przedsiębiorcy. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że taka forma finansowania zakupu pojazdów jest również dostępna dla osób fizycznych. Jak wygląda leasing konsumencki? Opiera się on na dzierżawie przedmiotu w całym okresie finansowania. Większość osób chce mieć coś własnego, a w przypadku leasingu konsumenckiego, zwanego też prywatnym, nie ma o tym mowy. Podpisuje się umowę cywilnoprawną, która jest skierowana do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Użytkownik przez określony czas płaci sumę za użytkowanie auta. Firma leasingowa dzierżawi samochód konsumentowi, jeśli ten wywiązuje się z zawartej umowy. Po upływie daty, o której mowa w umowie, klient może wykupić samochód na własność, ale nie jest to regułą. Pamiętajmy, że do dnia spłaty zobowiązania właścicielem pojazdu jest firma leasingowa i to ona figuruje w dowodzie rejestracyjnym.
Leasing konsumencki wiąże się również z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Firmy nazywają go czynszem inicjalnym. Ile on wynosi? Przeważnie kilka procent wartości przedmiotu umowy. Leasingobiorca płaci również raty za użytkowanie auta, a następnie, jeśli zdecyduje się auto wykupić, to również musi uiścić opłatę określoną w umowie.
Zanim zdecydujemy się na leasing konsumencki, warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty i obciążenia, o których nie wspomina się na początku. Zawsze należy dokładnie przeczytać umowę i dopiero wówczas podjąć jakąś decyzję.
Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy to obecnie chyba najpopularniejsza metoda finansowania zakupu samochodu. Korzysta z niej masa osób choćby z tego względu, że po spłacie zobowiązania, jest się automatycznie właścicielem samochodu. Sam kredyt jest dostępny w wielu różnych opcjach. Możliwe jest jego zaciągnięcie na 100% wartości samochodu, ale też na inną sumę. W zależności od tego, z jakiej oferty skorzystamy, możemy natknąć się na oprocentowanie stałe lub zmienne. Kredytobiorca przeważnie myśli, że od razu staje się właścicielem pojazdu. Nie jest to prawda – banki w celu zabezpieczenia się, proponują np. zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdy. Niezbędne jest również wykupienie polisy AC oraz cesja na bank, z którego zaciągaliśmy kredyt. W zależności od banku, z którego usług korzystamy, możemy natknąć się na rozmaite opcje kredytowania, na promocje i inne korzystne rozwiązania. Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą tego, z którego banku wziąć kredyt na samochód, zawsze warto porównać różne propozycje. Pamiętajmy, że w salonach dealerskich również dostępne są opcje kredytowania, nieraz korzystniejsze aniżeli w bankach.
Kredyt samochodowy, podobnie jak leasing, wiąże się przeważnie z dodatkowymi kosztami. Przeanalizujmy zatem opłaty, takie jak prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie itp. W przypadku oprocentowania zmiennego, jego wysokość kształtuje stopa WIBOR i stała marża banku. Jeśli chodzi o marżę banku, to na etapie zaciągania kredytu, możemy ją negocjować. Podobnie jest z wysokością oprocentowania. Kredytobiorca musi się jednak liczyć z tym, by pokryć opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu.
Zdolność kredytowa a zakup auta
Bez względu na to, czy chcesz wziąć auto w leasingu, czy może interesuje Cię kredyt samochodowy, niezbędne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Firmy leasingowe co prawda do minimum ograniczają procedury, ale również sięgają po informacje, by sprawdzić, czy jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami. Korzystając z tej opcji, jak i z kredytu samochodowego, zostanie zweryfikowana wysokość naszych dochodów oraz nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej.
Leasing czy kredyt – co bardziej się opłaca?
Leasing możemy porównać do dzierżawy lub najmu. Właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, a leasingobiorca korzysta jedynie z samochodu i płaci raty za jego użytkowanie. W zależności od umowy, po jej zakończeniu można dokonać wykupu auta. Sama wysokość rat leasingowych zależy przede wszystkim od wartości rynkowej samochodu. Kredyt samochodowy to pewność, że po jego spłacie automatycznie stajemy się właścicielami auta. Samą wysokość rat możemy różnie rozłożyć. W zależności od opcji, możliwe jest zawieszenie spłaty nawet na okres 6 miesięcy, czy też wcześniejsza spłata zobowiązania. Część banków umożliwia również sprzedaż auta jeszcze w momencie trwania umowy kredytowej. Kupując samochód na kredyt, musimy się liczyć z załatwianiem sporej ilości formalności. W przypadku leasingu są one ograniczone do minimum. Jeśli bierzemy auto w leasing, to możemy również liczyć na przeniesienie kosztów naprawy pojazdu na firmę leasingową – oczywiście, gdy szkody nie my spowodowaliśmy.
Jak widać, odpowiedź na pytanie „Co wybrać: kredyt czy leasing?” jest dosyć skomplikowana. Nie możemy liczyć na uniwersalne rozwiązanie. Zawsze należy przeanalizować indywidualną sytuację i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz oczekiwań. Porównując wszystkie propozycje, zawsze należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty i prowizje, o których nie mówi się wprost. Nieraz największa promocja nie będzie już tak opłacalna, jeśli policzy się usługi dodatkowe. Samodzielne ogarnięcie wszystkich tych czynników jest bardzo trudne. Z tego też względu warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Porówna on wszystkie propozycje oraz przedstawi nam najkorzystniejsze.