Debet w koncie – sprawdź dokładnie czym jest
Debet w koncie bankowym to szeroko znane pojęcie. Często jednak gdy przychodzi nam do jego otworzenia lub jest on nam proponowany, nie wiemy do końca, czym tak właściwie jest, jak działa i jakie daje korzyści. W takiej sytuacji zdecydowanie warto przyjrzeć się debetom oferowanym do kont i poznać wszystkie odpowiedzi na te pytania. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie nam podjąć decyzje o jego otworzeniu i skorzystaniu. W tym tekście prześwietlamy i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące debetu w koncie bankowym.
Czym jest debet?
Debet w koncie to inaczej saldo ujemne. Oznacza to możliwość wypłacania z konta większej ilości pieniędzy, niż rzeczywiście na nim posiadamy — na minus. Debet jest produktem kredytowym. Można uruchomić go do każdego konta bankowego, ale aby to zrobić należy złożyć wniosek kredytowy. Właściciel rachunku musi posiadać zdolność kredytową oraz być w dobrej kondycji fizycznej. Banki tak jak w przypadku innych typów kredytów sprawdzają wnioskodawców w bazach takich jak np. BIK oraz decydują czy przyznać taki debet. Najczęściej jest on niewielki i wynosi do kilku tysięcy złotych. To od banku jednak zależą warunki debetu. Jest on także czasem nazywany limitem w koncie czy limitem debetowym. Również od banku zależą warunki samego limitu. Może być on otworzony za darmo lub za opłatą, która wynosi przeważnie ok. kilkudziesięciu złotych. Podobnie sprawa ma się z opłatą roczną. Wyszukując jednak promocyjne oferty debetów i limitów w koncie, możemy otworzyć je całkowicie za darmo — bez opłat wstępnych i rocznych. Sam debet jest oprocentowany. Jest to suma ok. 5%-7% w skali roku i również jej wysokość leży w gestii danego banku. Oprocentowane pobierane jest od wykorzystanej sumy. Niektóre banki mogą udzielać okresu bezodsetkowego. Oznaczać to będzie możliwość pożyczenia pieniędzy np. na 14 lub 31 dni bez konieczności płacenia oprocentowania, jeśli zwrócimy pieniądze do końca tego okresu.
Jak działa on w praktyce?
Debet ma bardzo proste działanie praktyczne. Może jednak ono wydawać się niezrozumiałe czy skomplikowane dla osób, które nigdy wcześniej z niego nie korzystały. Gdy złożymy już wniosek kredytowy i otworzymy debet, będziemy mogli z niego skorzystać. W pierwszej kolejności z konta musimy wypłacić wszystkie pieniądze, które się na nim znajdują, tak aby na koncie nie pozostały żadne nasze środki. W tym momencie możemy wypłacić z konta jeszcze taką sumę, do jakiej bank przyznał nam limit. Oznacza to, że jeśli posiadamy 1000 złotowy debet, możemy wypłacić pieniądze na -1000 złotych. Możemy skorzystać również z części sumy nie wykorzystując całego debetu. Debet spłaca się automatycznie i samodzielnie każdym pierwszym wpływem na konto. Gdy zatem otrzymamy pensje w wysokości 3000 złotych spłaci ona debet i zaksięguje się na koncie jako 2000 złotych. W takiej sytuacji ponownie będziemy mogli wypłacić całą sumę i skorzystać z 1000 złotowego debetu. Jeśli wpływy na konto będzie wynosił jedynie 800 złotych, saldo konta wynosić będzie -200 zł a my będziemy mogli wypłacić jeszcze z niego 800 złotych do limitu debetu. Jeśli wykorzystamy w pełni sumę debetu i maksymalnie zadłużymy się na sumę, jaką przyznał nam bank, nie będziemy mogli wypłacić już z kotna więcej pieniędzy. Debet zamknąć możemy, jeśli spłacimy go w całości i nie będziemy posiadali na naszym koncie salda minusowego.
Jakie ma plusy i jakie korzyści daje?
Debet jako produkt finansowy ma wiele plusów i daje sporo korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość łatwego i komfortowego pożyczenia pieniędzy. Jeśli go już wyrobimy za każdym razem, gdy będziemy chcieli z niego skorzystać, wystarczy wypłacić pieniądze w kasie banku lub kartą debetową. Nie musimy każdorazowo składać nowego wniosku czy przechodzić kolejnych procedur jak np. przy tradycyjnym kredycie gotówkowym. Sam debet można wyrobić też wcześniej i nie używać go — wykorzystując dopiero, wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba. Sam proces jego założenia jest prosty i możemy przejść go w bankowości internetowej lub wraz z doradcą w placówce bankowej. Dużym plusem debetu jest niskie oprocentowanie. Jest ono na podobnej stopie co karty kredytowej. Oprocentowanie ok. 10% RRSO jest niższe od wszystkich kredytów dedykowanych i pożyczek prywatnych, co oznacza, że pieniądze możemy pożyczać w ten sposób od banku bardzo tanio. Debet możemy również otrzymać często nieco prościej niż kredyt. Bank, w którym o niego wnioskujemy ma naszą historię wpływów na konto, jesteśmy jego klientami, a suma debetu nie jest najczęściej duża. Debet w koncie to także pożyczanie pieniędzy od banku, który jest wiarygodną instytucją. Mając do wyboru prywatne firmy pożyczkowe, korzystanie z debetu na podstawie prawa bankowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Plusem debetu jest też możliwość pożyczania pieniędzy z niego w banku. To duża korzyść dla osób np. starszych lub nieznających się na bankowości w porwaniu do kart kredytowych.
Kiedy warto zdecydować się na jego utworzenie?
Jeśli wiemy już czym jest debet, jak działa i jakie ma plusy, należy odpowiedzieć też na pytanie, kiedy warto go wykorzystywać. Istnieje kilka takich sytuacji. Z pewnością warto korzystać z niego, jeśli często pożyczamy drobne sumy i często potrzebujemy kwot na bieżące wydatki. Niskie oprocentowanie i komfort pożyczania od banku pieniędzy będą nieocenione. Debet warto otworzyć też ”na zapas”, jeśli chcemy w ten sposób zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wydatkami w przyszłości. Może być to pewnego rodzaju poduszka finansowa, jeśli nie posiadamy własnych oszczędności i nie mamy na kogo liczyć. Debet może posłużyć nam też na sfinansowanie tanich i średnio wartościowych gadżetów. Jest ciekawą alternatywą dla kredytów ratalnych na sprzęt agd/rtv, które bierzemy w sklepie. Debet możemy spłacać elastycznie i według naszych własnych preferencji nie mając stałych rat czy dużego oprocentowania. Debetu nie warto otwierać zaś gdy go nie potrzebujemy, aby nie był kuszącą opcją dodatkowej gotówki, którą później trudno będzie nam spłacić. Nie możemy też ulegać namowom doradców bankowych i tworzyć go pod wpływem chwili jedynie z tego powodu w banku. Jeśli jednak istnieje potrzeba jego otwarcia, nie powinniśmy się wahać. Ma on wiele plusów i wykorzystanie tej opcji, jeśli jej potrzebujemy, z pewnością będzie dobrym posunięciem.